Etkili Web Sayfası Nasıl Olmalıdır?

  • Anasayfa
  • Etkili Web Sayfası Nasıl Olmalıdır?
image

Etkili Web Sayfası Nasıl Olmalıdır?

Unutmayın ki artık herkes internet kullanıyor ve bir şeye ihtiyaçları olduğunda ilk baktıkları yer Google! Bunun içinde sizin potansiyel müşterileriniz veya kurumsal ortaklarınız da pekala olabilir. Bu yüzden bir web sitesi ve iyi bir web sitesi tasarımı, küçük büyük fark etmeden tüm işletmeler ve markalar için son derece önemli. Web sitesi tasarımı iyi olduğunda sayfanıza gelen potansiyel müşterileri tutma ihtimali artar ve müşterilerin sayfanızla etkileşime girme oranları da yüksek olur.

Web sitenizin grafik tasarımı işletmenizin / markanızın ne şekilde iş yaptığını, ne denli profesyonel olduğunu yansıttığından son derece önemlidir. Web siteniz işletmeniz için bir nevi çevrimiçi vitrin görevi görür. Bir web sitesinin potansiyel müşterilerinizde bırakacağı kötü bir ilk izlenim, potansiyel bir dönüşümü kaybetmeniz, iyi bir izlenim ise bir müşteriyi kazanarak, bunu kara dönüştürmeniz anlamına gelir.

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olur?

Bunu web tasarımcılara soracak olursanız birçok farklı cevapla karşılaşmanız mümkün. Ancak detaya girmeden temel prensiplere inecek olursak; iyi bir web sitesi tasarımı, grafik tasarımı açısından göze hoş gelmeli, kullanışlı olmalı ve ziyaretçilerde memnuniyet yaratmalı diyebiliriz. İyi bir web sitesi tasarımı için bağlı kalmanız gereken prensipler ise;

1- İyi Bir Web Sitesi Tasarımı, Ürünü / Hizmeti Anlaşılabilir Kılmalı

Web sitenizin amacı, ziyaretçi siteye girer girmez anlaşılabilir olmalı! Web sitenizi tasarlayıp geliştirirken pazarlama mesajınızı ana sayfaya (landing page), 5 kelimeyi geçmeden ve bakan kişinin sorularına cevap verebilecek veya o kişinin ürününüzden / servisinizden ne elde edeceğini açıklayacak şekilde koyun.

2- İyi Bir Web Sitesi Tasarımı, Ürünü / Hizmeti Kullanışlı Kılmalı

İyi bir web sitesi, ürünün / hizmetin ne denli kullanışlı, hayat kurtarıcı, yararlı, gerekli vb. olduğuna değinir ve bunun aksine ima dahi eden tüm vurgulardan kaçınır. Yani web siteniz sadece ürünlerin / hizmetin yer aldığı bir vitrin olmamalı, onu potansiyel müşterilerinize anlatmalı, sevdirmeli, ona ihtiyaçları olduğuna ikna etmeli!

3- İyi Bir Web Sitesi Estetik Açıdan Cezbedici Olmalı

Kişilerin günlük hayatlarında yer aldıkları ve onların iyi bir ruh haline sahip olmaları üzerinde doğrudan etkisi olduğundan, ürünler estetik açıdan cezbedici olmalı (buna web siteleri de dahil, çünkü o da sizin bir ürününüz).

Temel prensipleri uygularken, temel ve etkisi kanıtlanmış bir düzene de sahip olması gerekiyor tabii ki. Bu düzenin ilk ve olmazsa olmaz unsuru "Ana Sayfa". Web sitenizi ziyaret eden kişilerin dikkatini çekebilmesi ve kişilerin sayfada daha fazla kalmasını sağlayabilmesi için ana sayfanızın, ziyaretçilerin ilgi alanına hitap edecek alakalı içeriklere, düzenli bir yapıya sahip olması ve kolay okunabilir olması gerekli.