Hosting Hizmetleri (Web Barındırma)

  • Anasayfa
  • Hosting Hizmetleri (Web Barındırma)
Hosting Hizmetleri (Web Barındırma)

Hosting; web sitelerinin kesintisiz bir şekilde yayınlanmasını sağlayan, oldukça güçlü donanıma sahip web sitesi yayınlama aracıdır. İnternet sitelerini bilgisayarınızdaki herhangi bir belge olarak düşünebilirsiniz. Bu belgeyi bilgisayarınızda oluşturduktan sonra harddiske kaydedersiniz ve yine buradan ulaşırsınız. Ancak internet siteleri web üzerinde herkese açık olduğu için her an ulaşılabilir olması gerekir. Bu sebeple internet ağına sürekli olarak bağlı, sizin sahip olduğunuz bilgisayardan çok çok daha güçlü ve geniş bant ağına sahip başka bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bu bilgisayar 7 gün 24 saat açık ve hazır olmalı ki sitenize girmek isteyen kullanıcılar zorlu yaşamasın. İşte bu sebeple bir hosting hizmeti alarak sitenizi sürekli yayında tutabileceğiniz bir harddisk veya bilgisayar almış olursunuz.

Hosting Seçenekleri

Paylaşımlı Hosting / Wordpress Hosting

Genel olarak çok yüklü dosyası bulunmayan ve kullanıcı sayısı sınırlı olan web siteleri için tercih edilir. Birden fazla kullanıcıyla kaynak paylaşımı yapmanızı sağlayan hizmetlerdir. Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemi Wordpress’tir. Eğer siteniz Wordpress üzerinde ise bu hosting’i kullanmanız çok daha uyumlu bir sistem sunar ve daha kolay bir kurulum yaparsınız.

Kurumsal Hosting

Şirketlerin kendilerine özel ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlara yönelik geliştirilen kurumsal hosting hizmeti, daha yüksek e-posta kotası ve daha yüksek ssd disk alanı sunar. Aynı zamanda genel olarak daha gelişmiş güvenlik tanımlamaları bulunur.

Sanal Sunucu

Birbirinden bağımsız sanal makinelere bölünmüş bir sunucudur. Bu şekilde her müşteriye özel bir sunucu barındırma hizmeti sağlanmış olur. Kaynaklar kişiye özel olduğunda da daha kesintisiz ve hızlı bir hizmet almış olursunuz. Bu hosting kullanıcı sayısı fazla olan web siteleri için oldukça uygundur. Web siteniz artık daha fazla işlemci ve disk alanı istiyorsa bu sunuculara geçmeniz gerekebilir. Aynı zamanda Dedike sunuculara göre de daha uygun fiyatlıdır.

Fiziksel Sunucu / Dedike Hosting

Hosting hizmetleri arasında en kapsamlı ve en güçlü olan hizmet, dedike hosting hizmetidir. En yüksek işlemci ve disk alanı isteyen siteler için kullanılır. Bu hosting hizmeti ile birlikte sadece sizin web sitenizin barındırıldığı ve bütün özellikleri ile size hizmet veren bir fiziksel sunucuya sahip olursunuz.

Site üzerinden dosya indirme ve yükleme işlemi yapan, aylık trafiği çok fazla olan ve en hızlı hosting hizmeti almak isteyen kullanıcılar bu hosting hizmetini tercih eder. Ancak maliyeti en yüksek olan hizmettir.