Google PageSpeed Insights Nedir?

  • Anasayfa
  • Google PageSpeed Insights Nedir?
image

Google PageSpeed Insights Nedir?

Google PageSpeed Insights, site sahiplerinin site hızını ölçmek için ücretsiz olarak kullanabilecekleri bir Google aracıdır.

Site hızı ne kadar yüksek olur ise, kullanıcının sitenizden hemen çıkma ihtimal de o kadar düşük oluyor. Yüksek hız verisi sağlayan web siteleri Google tarafından üst sıralarda gösterilmektedir.

Kendi web sitenizin ya da herhangi bir web sitesinin site hızını kontrol edebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights, aynı zamanda sitenizin daha fazla mobil uyumlu olmasına yardımcı olur.

Site hızını kontrol etmek istediğiniz web sitesinin URL linkini yazarak “Analiz Et” butonuna tıkladığınızda, sitenizi yavaşlatan maddeleri ve neler yaparak düzeltmeniz gerektiğini aşağıda görebilirsiniz. 

PageSpeed Insights Nasıl Yorumlanır?

 

PageSpeed Insights rapor sayfası ilk açıldığında öncelik olarak mobil sayfanızın performansını göstermektedir. Mobil butonunun yanında masaüstü yazısına tıklayarak buradaki performansı kontrol etmiş olursunuz.

Site hızını yavaşlatan maddelerde çok fazla kırmızı ve turuncu renkler görünüyor ise  bazı yükleme sorunları ile karşılaşmış olabilir.

Gelin hep beraber site hızını etkileyen kriterleri inceleyelim.

Hız Puanı: Site hız performans değerleri 0 ile 100 arasındadır. 0-49 arası düşük, 50-89 arası orta ve 90-100 arası çok iyiyi ifade etmektedir.

Lab Verisi:  Kontrollü bir ortamda  bir dizi önceden tanımlanmış cihaz ve ağ ayarı ile elde edilmektedir.

Alan Verisi: RUM ya da Gerçek Kullanıcı İzleme olarak adlandırabiliriz. Sayfamız tamamen yüklendikten sonra ekran görüntüsü ile görebileceğiniz hız testi sonucu, renkli yüzdeleri içeren bir grafiktir.

Fırsatlar ve Teşhis: Bu alanda yer alan maddeler site hızının yükselmesinde yardımcı olabilecek konuları sıralamaktadır.

Başarılı Denetimler: Sayfamızın müdahale  gerektirmeyen tüm performans kontrollerini içerir. Yüksek bir puan almış bir web sitesi yine de geliştirilmek istenirse bu alandan yararlanılabilir.

Optimizasyon Önerileri:

Görsellerin sıkıştırılması

Tarayıcının önbelleğe alınması

AMP denen Hızlandırılmış Mobil Sayfaların kullanılması

HTML dosyalarının küçültülmesi

Gereksiz JavaScript ve CSS kodların kaldırılması

Sunucu yanıt süresinin kısaltılması

CDN kullanılması

Google PageSpeed Insights Yararları

 

PageSpeed Insights, sunucu yanıt süresini artırma, kodunuzu küçültme veya Gzip sıkıştırma gibi çözmeniz gereken sorunlar konusunda sizleri uyarır. Daha küçük dosyalarla değiştirilmesi gereken görüntüleri ve aşırı yönlendirmeleri belirleyebilir.

Burada önemli olan hız  puanına odaklanmak değil web sitenizi nasıl daha iyi hale getirebileceğini görmektir.