Hashtag Nedir, Nasıl kullanılır?

  • Anasayfa
  • Hashtag Nedir, Nasıl kullanılır?
image

Hashtag Nedir, Nasıl kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl kullanılır?

Hashtag Sosyal Medya trendlerinden birisi belki Tag, başlık etiketi gibi kelimeler ile duymuş olabiliriz. Türkçe anlamı “etiketlemek ““anahtar sözcük” ile tanımlayabiliriz. Kavramı bilmek yetmiyor onu anlamanız ve örnekler incelemeniz gerekiyor. Birçok kişinin kullandığı hashtagların attığı resimle alakası olmadığını göreceksiniz, bu yazımızda hashtagleri nasıl etkili kullanabileceğimizi anlatacağız.

Nasıl Kullanılır?

Örnek: doğa manzara resmi paylaşıyorsunuz diyelim yorum kısmı Başına # bu kare işaretini koyuyoruz. Ve içeriğimiz doğa manzarası ile ilgiliydi #doğa #manzara # doğayürüyüşü #temizhava gibi benzer şeyler türeterek hashtagler belirleyebiliyoruz. Bu sayede Sosyal medya platformunda bir kişi #doğa ile bir arama yaptığında sizin gönderinizi görebilecek trendlerde en üst bölüme çıkmasa bile etkileşim sağlarsınız tabi ki çıkartmak sizlerin elinde içeriğinizin kalitesi doğru kullanımı vb. sistem bu şekilde çalışıyor. Daha çok kişiye erişim sağlanıyor. Tabi ki sürekli aynı hashtagleri kullanmayın, paylaşımınıza uygun hashtagler tercih etmeniz her zaman daha doğru olacaktır. 

Hashtagler, kullanıcıların ilgi duydukları bir konuyla veya belirli bir kişiyle alakalı paylaşımları kolayca bulabilmeleri için içeriklerin uygun şekilde etiketlenmesine yararlar. Facebook’ta da kullanımı olsa da en yaygın şekilde Instagram’da ve Twitter’da, paylaşılan içeriği sınıflandırma amacıyla kullanılır.

Peki hashtagler kategori amacının dışında kullanılmaya ne zaman başlandı merak ediyor musunuz? Hashtag artan bu popülerliğini 2007’de atılan bir tweet’e borçlu:

Hashtaglerin gruplar tarafından kullanılmasını öneren tasarımcı Messina’nın bu tweetinden kısa bir süre sonra insanlar 2007 San Diego orman yangını ile ilgili bilgileri yaymak için hashtag kullanmaya başladı. Hashtagin yaygınlaşması için fitil burada ateşlenmiş olsa da popülerliği Twitter’ın 2009’da İngilizce hashtagleri tıklanabilir linklere çevirerek, kullanıcıların alakalı tweetleri görebilmesini sağlaması ile geldi. 2013’te Facebook da hashtaglere destek vermeye başladı. Şimdi ise hashtagler hemen hemen her yerde karşımıza çıkabiliyor.

Neden Hashtag Kullanmalısınız?


Hashtag kullanmak, takipçilerinizi artırmak, markanızı tanıtmak ve izleyicilerinizle bağlanmak için en iyi yollardan biridir.


Hashtagler yapıları gereği paylaşımların kolay bulunmasını sağlar, dolaylı yoldan da bu sizin daha fazla beğeni ve takipçi kazanmanıza yarar. Paylaşımınızın erişiminin artması ile paylaşımınızı beğenen ve takip eden kişi sayısı da artar.


Hashtagler var olan bir hikayeye yorumunuzu ekleyebilmenizi sağlar. Twitter’da yükselişte olan bir konuya, kullanılan hashtagi kullanarak siz de katılabilirsiniz. Ayrıca hashtaglerden yararlanarak seriler çıkarabilir ve güncellemelerinizi düzenli bir şekilde duyurabilirsiniz.