Nesne Yönelimli Programlama Nedir?

  • Anasayfa
  • Nesne Yönelimli Programlama Nedir?
image

Nesne Yönelimli Programlama Nedir?

Nesne yönelimli programlama (NYP), (İngilizce: Object - Oriented Programming)(OOP), Her işlevin nesneler olarak soyutlandığı bir programlama yaklaşımıdır. NYP destekleyen programlama dilleri yüksek seviye diller olarak adlandırılır.

Nesne tabanlı programlama (OOP); yazılım tasarımını işlevler ve mantık yerine, veri veya nesneler etrafında düzenleyen bir programlama dili modelidir. Bir nesne, benzersiz nitelikleri ve davranışları olan bir veri alanı olarak tanımlanabilir.

NYP'nin altında yatan birimselliğin ana fikri, her bilgisayar programının (izlence), etkileşim içerisinde olan birimler veya nesneler kümesinden oluştuğu varsayımıdır. Bu nesnelerin her biri, kendi içerisinde veri işleyebilir, ve diğer nesneler ile çift yönlü veri alışverişinde bulunabilir. Hâlbuki NYP'den önce var olan tek yaklaşımda (Yordamsal programlama), programlar sadece bir komut dizisi veya birer işlev (fonksiyon) kümesi olarak görülmektedirler.

Nesne Tabanlı Programlama (OOP) İlkeleri

Nesne tabanlı programlama aşağıdaki ilkelere dayanmaktadır:

Encapsulation - Her bir nesnenin uygulanması ve durumu, belirli bir şekilde sınırlandırılır veya sınıflandırılır. Diğer nesneler bu sınıfa veya değişiklik yapma yetkisine sahip değildir, ancak yalnızca herkese açık bir listeyi çağırabilir fonksiyonlar veya yöntemler oluşturmayı sağlar. Veri gizlemenin bu özelliği daha fazla program güvenliği sağlar, istenmeyen veri bozulmalarını önler.

Abstraction - Nesneler, gereksiz uygulama kodlarını gizleyerek yalnızca diğer nesnelerin kullanımı ile ilgili dahili mekanizmaları gösterir. Bu konsept, geliştiricilerin zaman içinde değişiklik ve eklemeler yapmalarını kolaylaştırır.

Inheritance - Nesneler arasındaki ilişkiler ve alt sınıflar atanabilir, bu da geliştiricilerin benzersiz bir hiyerarşiyi korurken ortak bir mantığı yeniden kullanmalarına izin verir. OOP'nin bu özelliği, daha kapsamlı bir veri analizine zorlar, geliştirme süresini azaltır ve daha yüksek bir doğruluk düzeyi sağlar.

Polymorphism - Nesnelerin bağlama bağlı olarak birden fazla şekil almasına izin verilir. Program, bu nesnenin her yürütülmesi için hangi anlamın veya kullanımın gerekli olduğunu belirleyerek kodu çoğaltma ihtiyacını azaltır.

Nesne Tabanlı Programlama (OOP) Dilleri

Simula ilk nesne yönelimli programlama dili olarak kabul edilirken, en popüler OOP dilleri şunlardır:

C#

Java

Javascript

Python

C++

Visual Basic .NET

Ruby

Scala

PHP