PWA nedir?

image

PWA nedir?

PWA, ilerici bir web uygulaması anlamına gelir. Bu, HTML, CSS ve JavaScript gibi hepimizin bildiği ve sevdiği web teknolojilerinden oluşturulmuş, ancak gerçek bir yerel uygulamaya rakip olan bir his ve işlevsellik ile oluşturulmuş bir uygulamadır. Birkaç akıllı ekleme sayesinde hemen hemen her web sitesini aşamalı bir web uygulamasına dönüştürebilirsiniz. Bu, geliştirmesi oldukça zor olan yerel bir uygulama açısından oldukça hızlı bir şekilde bir PWA oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, anında iletme bildirimleri, çevrimdışı destek ve çok daha fazlası gibi yerel uygulamaların tüm özelliklerini sunabilirsiniz.

Yerel uygulama ile PWA arasındaki fark nedir?

Apple'ın App Store'undan veya Google'ın Play Store'undan indirdiğiniz gibi yerel bir uygulama, genellikle o platforma özgü bir programlama dilinde oluşturulur. Yani iOS uygulamaları için bu Swift ve Android uygulamaları için Java olacaktır. Bu platformlar için bir uygulama geliştirmek istiyorsanız, teknolojiyi bilmeniz gerekir. Evet, kısayollar var, ancak bunların kendi sınırlamaları var.

Elbette, her iki dünyanın da en iyisini elde etmenin yolları var. Örneğin, aşamalı bir web uygulaması. Bu, tarayıcıda çalışır ve ana ekrana kaydedildiğinde yerel bir uygulama gibi çalışır. Tarayıcının güvenlik nedenleriyle erişemediği temel donanım ve yazılıma bile erişim sağlar. PWA harika bir performans sergiliyorsa, kullanıcılar yerel bir uygulama yerine web tabanlı bir uygulama kullandıklarını asla bilemezler.

PWA'nın faydaları nelerdir?

Farklı uygulama mağazalarına girmek için süreçten geçmeniz gerekmez

Ortak web teknolojileriyle PWA'lar oluşturabilirsiniz

Genellikle inşa etmek daha ucuzdur

Sitenizi bir uygulamaya dönüştürdüğünüz için, bakım yapmanız gereken daha az kod tabanına sahip olacaksınız.

PWA'lar duyarlıdır ve birçok farklı ekran boyutuyla çalışır

PWA'lar pürüzsüz, hızlı ve hafiftir

Google ve Apple'a büyük miktarda para dağıtmaya gerek yok

Normal sitenizin aksine çevrimdışı çalışırlar

PWA'lar (uygulama mağazalarından çok daha büyük bir kitleye sahip olan) arama motorları aracılığıyla keşfedilebilir. Ayrıca, isterseniz PWA'larınızı uygulama mağazalarından dağıtmaya devam edebilirsiniz.

Kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmak için anında iletme bildirimlerini kullanabilirsiniz

Bir PWA kurmak, daha yüksek etkileşime yol açabilir