SEO Nedir?

image

SEO Nedir?

Seo nedir sorusuna verilecek en iyi cevap; Arama motorlarının, geliştirilmiş bazı algoritmalara göre internet sitelerini daha kolay taramasını ve arama yapan kişiye doğru sonuçların gösterilmesidir diyebiliriz. İnternet sitenizi yaptırırken mutlaka SEO uyumlu site olması gerektiğini unutmayın. Bu doğrultuda yazılımcılarlar, yazmış oldukları web sitelerinin içeriğini SEO uyumlu olarak girmek zorundadır. SEO alt yapısına uygun olarak yapılmamış bir web sitesinin ön yüzü ne kadar güzel ve çekici olursa olsun o site arama motorları tarafından listeleme almayacak ve trafik getirmeyecektir.

Site içi ve Site Dışı Seo nedir?

İki seçenekte uzun bir süreç ve emek istemektedir. Birbirlerinden bağımsız olarak yapıldığı düşünülemez ve bu çalışmalar sürekli entegre olarak devam ettirilmelidir. SEO çalışmalarında en önemli kısım ise, rakip analizidir. Rakiplerin iyi analiz edilmesi, raporlamaların çıkartılması ve raporların sürekli güncellenerek, rakiplerle karşılaştırılması büyük önem arz etmektedir. Öncelikle web sitesinin HTML kodlarının SEO’ya uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Robotların bir siteyi tanıması, indexlemesi, arama sonuçlarında göstermesinin aşamaları vardır.

   Site içi SEO

    Arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi ve anlaması adına bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Site içerisinde yapılan teknik düzenlemelere site içi seo "on-page seo" denilmektedir. Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde taramalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları; herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmak.

  Site dışı SEO

    Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Backlink, bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdır. Öyle ki verilen backlink'in değerini kullanıcı etkileşimi belirlemektedir. İçerikle ilgisi olmayan ve içeriği ziyaret eden kullanıcıların tıklamadığı backlinkler spam olarak algınabilir. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz.

HTML dil seçeneğimizin declare edilmesi gerekmektedir. Hitap edilen Ülke dili HTML içeriğinde arama motorlarına bildirilmelidir.
Title, description, keywords META kısımlarının girişlerinin, en çok aranan kelimeler doğrultusunda yapılması gerekmektedir.
Canonical etiketi kullanımı : < link rel=”canonical” href= kodları ile bu etiketi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
W3C hatalarının ayıklanması şarttır.
Robots.txt dosyasının bulundurulması ve sitemaplerin robots.txt dosyasına eklenmiş olması gerekmektedir.
Tüm cihazlara uyumlu bir internet sitesi kimliğinizi daha da ileriye taşır.
Seo nedir ve Seo çalışmaları nasıl uygulanmalıdır. SEO o kadar kapsamlı ve derin bir çalışmadır ki, Bu söylenenlerden çok fazlasının gerçekleştirilmesi ve bunun sürekliliğini, güncelliğini ve özgünlüğünü koruması gerekmektedir.

Ez Medya tarafından sağlanan Arama Motoru Optimizasyonu sizleri dijital ortamda güçlü bir kimliğe ulaştırmak için çalışmalarını sürdürmektedir, sizde bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.